Bojownik w akwarium – jak urządzić oraz wyposażyć zbiornik?
Bojowniki to niezwykle popularne i atrakcyjne gatunki rybek. Sięgają po nie zarówno doświadczeni jak i początkujący hodowcy, którzy pragną w ten sposób wzbogacić swoją hodowlę. Choć samo urządzenie akwarium dla bojownika nie należy do najtrudniejszych, to jednak problematyczne może być jego pogodzenie z innymi gatunkami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dedykowane dla osób pragnących zaaranżować zbiornik pod ten gatunek. Podpowiadamy jakie akwaria warto wybrać, jakie sprzęty zakupić oraz jak krok po kroku stworzyć środowisko przyjazne rozwojowi bojownika.
Bojowniki syjamskie – ulubieńcy amatorów akwarystyki
W bojowniki możesz zaopatrzyć się w niemal każdym sklepie akwarystycznym. Są to gatunki zwierząt chętnie wybierane przede wszystkim z uwagi na ich właściwości estetyczne. Bojowniki posiadają unikatowe, intensywne ubarwienie, które wzbudza zachwyt zarówno u początkujących jak i doświadczonych hodowców. Dużą zaletą bojowników jest także fakt, że zaaranżowanie zbiornika, w którym będą hodowane, nie należy do najtrudniejszych. Zacznijmy od sprawy podstawowej – czyli samego rozmiaru.
Do niedawna jeszcze uważano, że bojownik świetnie poradzi sobie w zbiorniku o objętości zaledwie kilku litrów. Choć wymagania bojowników nie są zbyt rozbudowane, to jednak zbiorniki tak małe mogą okazać się niewystarczające. Warto wybierać zbiorniki nieco większe – o pojemności dochodzącej nawet do 30 litrów. Oczywiście, akwaria większych rozmiarów również wypadają dobrze, a często okazują się nawet lepszym wyborem. Powód jest prosty – w większym zbiorniku łatwiej pomieścisz wszystkie potrzebne sprzęty.
Odradzamy zakup zbiornika w kształcie kuli, która choć jeszcze przed paroma laty uchodziła za „klasyk”, to jednak nie stwarza warunków przyjaznych hodowli jakichkolwiek rybek. Najlepiej wypadają zwykłe akwaria o kształcie prostopadłościanu, z prostokątną podstawą.
Akwarium dla bojownika – wyposażenie i potrzebne sprzęty
Akwarium, w którym zamieszka bojownik powinno być wyposażone w standardowe sprzęty oraz obsadzone licznymi roślinami. Zwłaszcza jeśli w danym zbiorniku znajdzie się więcej niż jeden bojownik (dwa samce lub samiec i samiczka). Ponieważ bojowniki są z natury dość agresywne, warto pomyśleć o przyklejeniu tła na tylnej ściance zbiornika. Dzięki temu bojownik nie będzie widział własnego odbicia w szybie, co ograniczy jego agresję.
Podłoże dla bojowników powinno być stosunkowo drobne. Najlepiej wypada pod tym względem żwirek złożony z niewielkich cząstek. Warto też sięgnąć po estetyczne ozdoby do akwarium – kamienie, okręty ceramiczne oraz inne atrakcje. Nie należy jednak przesadzać z ich obecnością, zwłaszcza jeśli wybierasz akwarium stosunkowo nieduże. Wśród sprzętów wykorzystywanych do obsługi akwarium powinny znaleźć się: filtr, grzałka, lampka oraz napowietrzacz.
Żywienie bojowników powinno odpowiadać ich zapotrzebowaniu oraz naturalnym przyzwyczajeniom. Jest to gatunek przede wszystkim mięsożerny, który w naturalnych warunkach odżywia się larwami owadów i niewielkimi skorupiakami. W warunkach hodowlanych stosuje się także rureczniki, dafnie, ochotki, szklarki, a niekiedy również narybek. Dobrze odżywiany oraz utrzymywany w sprzyjających warunkach, bojownik może dożyć nawet 5 lat, nie tracąc przez ten czas nic ze swego uroku.
Najnowsze komentarze