Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 18, 2021 in Architektura wnętrz |

Elewacje starych domów: Przywracanie uroku i charakteru starej architektury

Elewacje starych domów: Przywracanie uroku i charakteru starej architektury

Stare budynki, w szczególności te z XIX i XX wieku, wyróżniają się swoją estetyką oraz charakterem. Elewacje z cegły, kamienia czy też drewna, przypominają o dawnej architekturze, z czasów kiedy budynki były wznoszone z myślą o trwałości. Jednak z biegiem czasu elewacje te narażone były na szkodliwe działanie środowiska, a niejednokrotnie także na niewłaściwe wprowadzone ingerencje przez poprzednich właścicieli. Dlatego tak ważne jest ich odnowienie i przywrócenie pierwotnego charakteru.

1. Odpowiednie przygotowanie elewacji

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich czy związanych z renowacją elewacji, należy dokładnie zbadać i ocenić ich stan techniczny. Najważniejsze, aby zidentyfikować przyczyny uszkodzeń, wskazać ilość potrzebnych prac, a także dobrać odpowiednią metodę renowacji w zależności od materiału, z jakiego jest zbudowana elewacja.

2. Przywrócenie pierwotnego charakteru

Przywrócenie starej elewacji do życia, wymaga wiele cierpliwości, ale i wiedzy. Poprawnie wykonane prace odnowienia elewacji, pozwolą na przywrócenie jej oryginalnego wyglądu, co skutkiem będzie podkreślenie charakteru całego budynku oraz poprawi jego estetykę. To, co ważne, to zachowanie oryginalnej faktury i koloru, który uprzyjemni użytkowanie budynku.

3. Nowoczesne rozwiązania w przypadku starych realizacji

Obecnie wraz z rozwojem technologii, istnieją nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie trwałych i estetycznych rezultatów. Takim przykładem może być zastosowanie specjalnych preparatów, wzbogaconych o nanocząsteczki, które stanowią osłonę dla powierzchni. Stosowane są one także do wewnętrznych i zewnętrznych murów oraz do erodowanych i porowatych powierzchni.

4. Renowacja elewacji w skali wielkopowierzchniowej

Prace związane z odnowieniem elewacji, nie dotyczą tylko domów prywatnych, ale także pałaców, kościołów czy kamienic, w celu przywrócenia im prawdziwej świetności. Ważne jest więc, aby wykonanie tych prac powierzyć profesjonalistom, którzy dysponując odpowiednim sprzętem, narzędziami oraz wiedzą, są w stanie dostosować się do indywidualnej charakterystyki budynku.

5. Dobre odnowienie to długotrwałe korzyści

Przywrócenie uroku starej elewacji to inwestycja, która pozwoli na długotrwałe korzystanie z budynku. Odnawiając zniszczoną elewację, zmniejszamy koszty utrzymania budynku, a także chronimy je przed negatywnym wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Co więcej, dobrze odnowiona elewacja to również podnoszenie wartości nieruchomości, co jest szczególnie istotne w przypadku domów zabytkowych, chronionych przez odpowiednie instytucje.

Podsumowując, elewacje starych domów stanowią cenny element krajobrazu kulturowego miast i miasteczek. Ich odnowienie, z zachowaniem pierwotnej faktury i kolorystyki, pozwala na zachowanie charakteru budynku oraz poprawia jego estetykę. Aby zastosowanie odpowiedniej metody renowacji, oraz wybór najlepszych materiałów, warto zwrócić się do fachowców, którzy pomogą w przeprowadzeniu prac zgodnie z najnowszymi standardami oraz z zachowaniem wszelkich norm konserwatorskich.