Pages Menu

Categories Menu
Łóżko kontynentalne w nowoczesnej sypialni
Jaka powinna być nowoczesna sypialnia? Tak naprawdę wcale nie chodzi tu o jakikolwiek styl aranżacji, meble czy dodatki. Współczesny pokój, w którym masz pełen komfort wypoczynku
HM online zakupy: Praktyczne wskazówki i porady dla udanych zakupów w sklepie internetowym HM
W dzisiejszych czasach sklepy internetowe stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy online.
Remont łazienki - wyposażenie łazienek. Nowoczesne akcesoria do łazienki Warszawa
Łazienka jest istotnym pomieszczeniem w naszych domach i mieszkaniach. Najważniejsze jest to, aby w łazience znajdował się dostęp do wody,
Wełna mineralna - Współczynnik przenikania ciepła kalkulator: Jak obliczyć izolacyjność termiczną
Wełna mineralna - jak obliczyć izolacyjność termiczną

Isolacja termiczna to istotny element dla każdego budynku, zarówno
Elewacje starych domów: Przywracanie uroku i charakteru starej architektury
Elewacje starych domów: Przywracanie uroku i charakteru starej architektury

Stare budynki, w szczególności te z XIX i XX wieku, wyróżniają się
Ceny huśtawek dla dzieci: Porównanie i wybór odpowiedniej huśtawki dla najmłodszych
Huśtawki to jedne z ulubionych zabaw dzieci niezależnie od wieku. Są to nie tylko źródło rozrywki, ale również świetny sposób na rozwijanie
Tuja szmaragd - kiedy przycinać i jak dbać o żywopłot z tui szmaragdowej
TUI SZMARAGD - RODZAJ ROŚLINY I JEGO ZALETY

Tui szmaragd, nazywana także tują zachodnią, to popularna roślina, która bardzo często stosowana jest

Posted by on lip 21, 2021 in Architektura wnętrz |

Okap kuchenny – duża wydajność i skuteczność: Wybór odpowiedniego okapu do kuchni

Okap kuchenny – duża wydajność i skuteczność: Wybór odpowiedniego okapu do kuchni

Posiadanie funkcjonalnej i skutecznej kuchni to marzenie każdego miłośnika gotowania. Jednym z ważniejszych elementów, który warto w niej zainwestować, jest okap kuchenny. Warto wybierać modele, które będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również spełnią swoje funkcje w stu procentach. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni okap kuchenny dla siebie.

1. Okap kuchenny – dlaczego jest ważny?

Okap kuchenny to urządzenie, które pełni niezwykle ważną funkcję w naszej kuchni. Odpowiada za odprowadzanie i oczyszczanie powietrza z wdychanych podczas gotowania gazów, par wodnych oraz zapachów. W przypadku braku okapu, na ścianach, suficie oraz sprzętach AGD osadza się tłusta warstwa, która trudno jest usunąć. Dlatego warto zadbać o to, aby okap kuchenny był skuteczny i efektywny.

2. Jak wybrać odpowiedni okap kuchenny?

Przy wyborze okapu kuchennego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
– Wybierz urządzenie o odpowiedniej wydajności – im większe jest nasze mieszkanie oraz im większa jest kuchnia, tym większą wydajność powinien mieć okap. Przyjmuje się, że okap o wydajności 200-300 metrów sześciennych na godzinę jest w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia w niewielkiej kuchni.
– Zwróć uwagę na poziom hałasu – urządzenia o większej wydajności mogą być głośniejsze, a to uniemożliwia komfortowe gotowanie. Dobry okap powinien mieć poziom hałasu nie przekraczający 60 dB.
– Kieruj się wyglądem – warto wybierać okapy kuchenne, które będą estetyczne, pasujące do stylu naszej kuchni i będą łatwe w czyszczeniu.

3. Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów okapów kuchennych:
– Okapy wiszące – najpopularniejsze i najbardziej estetyczne, montujemy je na ścianie nad kuchenną płytą.
– Okapy kominowe – montujemy je na ścianie, ale pełnią również funkcję elementu dekoracyjnego kuchni. Zwykle osadzone są nad kuchenką z podłużnymi drewnianymi elementami, na których osadzony jest najczęściej napis „cooking”.
– Okapy podszafkowe – są doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy kuchnia jest mała, a chcemy zaoszczędzić miejsce. Montujemy je pod szafkami kuchennymi, dlatego nie zabierają miejsca na naszej kuchennej płycie.

4. Jak dbać o okap kuchenny?

Okap kuchenny wymaga regularnego czyszczenia. Zwykle powinniśmy czyścić go co trzy miesiące. W przypadku intensywnego gotowania częściej. Na czym powinniśmy się skupić przy czyszczeniu?
– Oczyść filtry – należy co około miesiąca wyjąć i umyć filtry okapu. W przypadku intensywnego używania okapu, należy to robić co dwa tygodnie.
– Czyść kanał wydechowy – warto raz do roku czyścić kanał, po którym odprowadzane są zanieczyszczenia. Można to zrobić specjalnym płynem dostępnym w sklepie lub za pomocą wody z płynem do naczyń.
– Czyść obudowę – warto regularnie czyścić obudowę okapu. Można to zrobić za pomocą wody z płynem do naczyń lub specjalnym środkiem do czyszczenia.

5. Podsumowanie

Okap kuchenny to istotny element każdej kuchni. Odpowiada za nasze zdrowie oraz higienę i pozwala w pełni cieszyć się z przyrządzanych posiłków. Podczas wyboru okapu kuchennego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, takimi jak wydajność, hałas, wygląd i stała dbałość o czystość. Wybierajmy odpowiednie urządzenia, które będą spełniać swoje funkcje oraz dekoracyjnie wzbogacić każdą kuchnię.