Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2021 in Architektura wnętrz |

Elewacja ogrodowa: Pomysły na wykończenie i dekorację elewacji w ogrodzie

Elewacja ogrodowa: Pomysły na wykończenie i dekorację elewacji w ogrodzie

Elewacja ogrodowa to bardzo ważny element aranżacji przestrzeni zielonej. Nie tylko pełni ona funkcję zdobniczą, ale również chroni dom przed wpływem zewnętrznym czynników. Warto zatem zadbać o odpowiednie wykończenie i dekorację elewacji, aby stanowiła ona estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie ogrodu. W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na elewacje ogrodowe.

1. Naturalne kamienie

Naturalne kamienie to sposób na nadanie elewacji ogrodowej naturalnego charakteru. Można wybrać kamienie w różnych rozmiarach i kolorach i zabudować nimi elewację domu. Taki sposób wykończenia Wam pozwoli uzyskać piękny, naturalny wygląd domu. Kamienie będą się pięknie komponować z zielenią, która otacza budynek.

2. Kamień dekoracyjny

Jeśli nie chcemy całkowicie pokryć elewacji kamieniami naturalnymi, możemy zdecydować się na kamień dekoracyjny. Wykorzystuje się go do wykończenia okolic parteru albo również do ozdoby ściany zewnętrznej. Kamień dekoracyjny to ciekawy element aranżacji, który nada elewacji niepowtarzalnego wyglądu.

3. Drewno

Drewno to ciepły i przytulny materiał na wykończenie elewacji w ogrodzie. Można wykorzystać drewniane dworki, tarcice, ale również i elementy z drewna farbowane. W tym przypadku dobrze jest zdecydować się na kamień lub beton na dole, a drewno na górze. Taka kompozycja będzie dobrze wyglądała i zdecydowanie dodatkowo ożywi elewację.

4. Rośliny

Rośliny to najprostszy sposób na ozdobienie elewacji. Wybierając różne gatunki, uzyskać można oryginalną kompozycję. Wielu ludzi decyduje się na obsadzenie roślinami parapetów i poręczy balkonów, co daje ciekawy efekt.

5. Farba

Farba to najbardziej uniwersalny sposób na wykończenie elewacji. W okolicach ogrodu lepiej wybierać jaśniejsze, jasne kolory, które będą dodawać przestrzeni lekkości i będą ładnie kontrastowały z zielenią. Bardzo efektownie wyglądają też białe elewacje, które pozostawiają sporo miejsca do dekoracji.

Podsumowując, elewacja ogrodowa to nie tylko funkcjonalny element domu, ale również ważny element aranżacji przestrzeni zielonej. Można ją dekorować w różny sposób, wybierając kamienie, drewno, rośliny czy farbę. Warto pamiętać o tym, że dobre wykończenie elewacji wpłynie na wygląd ogrodu i wykorzystanie przestrzeni zielonej.