Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 19, 2021 in Architektura wnętrz |

Trawnik koło domu: Porady dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika przy domu

Trawnik koło domu

Dla wielu osób trawnik koło domu jest nie tylko ozdobą, ale również miejscem do spędzania czasu i relaksu. Aby jednak cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem, należy odpowiednio o niego zadbać. W tym artykule przedstawiamy porady dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika przy domu.

1. Wybór rodzaju trawy

Przy zakładaniu trawnika należy wybrać rodzaj trawy odpowiadający naszym potrzebom. W Polsce najczęściej sadzi się trawę z rodzaju Życica trwała, która dobrze znosi warunki klimatyczne i jest odporna na intensywny ruch. W przypadku małych trawników można również zastosować trawę ozdobną, która wymaga jednak nieco więcej pielęgnacji.

2. Przygotowanie podłoża

Przed zasianiem trawy należy przygotować odpowiednie podłoże. Najlepiej wykonać to jesienią lub na wiosnę, kiedy gleba jest wilgotna. Najpierw należy usunąć wszelkie chwasty i kamienie, a następnie przeprowadzić aerację, czyli nawiercanie w glebie otworów, które ułatwią drenaż. Na koniec należy wyrównać teren.

3. Zasianie trawy

Najlepszym czasem na zasianie trawy jest wczesna wiosna lub jesień. Przed wysiewem trawę należy jednak odpowiednio przygotować. Warto przeprowadzić nawożenie i walcowanie, dzięki czemu trawa lepiej ukorzeni się w glebie. Zaleca się również posianie nawozu z oligoelementami, co pomoże trawie w osiągnięciu pięknej, zielonej barwy.

4. Pielęgnacja trawnika

Aby trawnik wyglądał pięknie i zdrowo, należy go regularnie pielęgnować. W okresie wiosenno-letnim należy regularnie kosić trawę, unikając jednak zbyt krótkiego przycinania. Należy również regularnie podlewać trawnik, szczególnie w czasie upałów. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego warto dokonać zimowego nawożenia, co pozwoli trawie zachować siłę na wiosnę.

5. Problemy z trawnikiem

Niestety, trawnik to nie tylko przyjemność, ale również miejsce wielu problemów. Najczęściej trawie zagrażają choroby i szkodniki. Aby uniknąć tych problemów, warto przestrzegać zasad prawidłowej pielęgnacji trawnika, regularnie go kontrolować i w razie potrzeby stosować odpowiednie preparaty ochronne.